9 Kasım 2012 Cuma

Hava civa yanık merhemi

Ne varsa eskilerde var. Küçükken bu merhemi evde yapıp, yanan yerlerimize veya yaralarımıza sürerlerdi. Nice yanıkları iz bırakmadan iyileştirdi. İş yerinde bir arkadaşın ablası yanıktan muzdarip olunca kendime kadar yaptığım bir kavanozu verdim. İşe yaradığını görünce biraz daha istediler yapmaya üşendim. Aktardan malzemeyi al, internette de tarifi vardır dedim, yokmuş. Bunun üzerine, bari ben yazayım dedim. Bu arada hepimize yetecek kadar da yapmış oldum.
  Aktarlarda vardır, 100 gram kadar hava civa otu ve balmumu alınır. 300 gram zeytinyağı ( rafine edilmemiş halini bulursanız daha iyi, Zeytinyağı bulamazsanız gerçek tereyağ da olur.)

  Bir tencereye zeytinyağı ve hava civa otunu koyup kaynatın. Kaynama işi başlayıp zeytinyağının rengi koyu hâl alınca, süzerek başka bir kabın içine alın ve balmumunu içine atıp karıştırarak balmumunu eritin.Erimezse biraz ısı verebilirsiniz. Sonra cam kavanozlara koyup dolapta saklayabilirsiniz. İnşallah ihtiyacınız olmaz.

    Bu da bitmiş hâli
2 yorum:

erharat dedi ki...

eyvallah. adana'da hava cıva okuduk sayende Bestami Beyciğim :)

Mahmut Alpkaya dedi ki...

Yanık ilacı
Yarım KG. Zeytin Yağı 8 yumurta sarısı 1 yumurta büyüklüğünde balmumu(hijyene dikkat ediliecek)Yapılışı: Zeytin yağını kısık ateşte balmumu içinde eriyecek şekilde ısıtın.Soğumaya bırakılı 20-25 derece kadar.İçine hem sarıları atın hemde karıştırın(tereyağı rengini alır).Yaranın yüzeyine sürün. Yarayı bir bezle gevşek kalacak şekilde sarın. bunu saba-akşam günde 2 kez tekrarlayın.UYARI:Temizliğe çok dikkat edilmelidir.ŞİFA ALLAH'TAN... 31.02.2012 gecesi Mekiye kızımın iki ayağıda haşlandı bu ilacı kullandık şuanda hiçbir yanık izi kalmadı sizede tavsiye ederim... 05323157463